Gazeteler > Yüz yüze eğitim ne zaman başlıyor?

Yüz yüze eğitim ne zaman başlıyor?

30 Mayıs 2021 Pazar 20:37

"Okullar ne zaman açılacak?" sorusunun yanıtı milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiriyor. 1 Haziran'da sona erecek olan kademeli normalleşme sürecinin ardından eğitim öğretim yılı için nasıl bir sürecin izleneceği ve neler yapılacağı gelecek resmi açıklamalar doğrultusunda netlik kazanacak. Konu ile ilgili Türkiye Eğitim Derneği, Ağustos ayında okulların tamamen açılması gerektiğini önerdi. Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise yüz yüze eğitim hakkında geçtiğimiz haftalarda önemli açıklamalarda bulunmuştu. Bu kapsamda; kademeli normalleşme sonrasında okullar açılacak mı? 2021 Okullar ne zaman açılacak, yüz yüze eğitim ne zaman başlıyor?

OKULLAR AÇILACAK MI?
 
Türkiye'de uzaktan eğitim sürerken tüm gözler 1 Haziran'dan sonra yüz yüze eğitim ile ilgili alınacak kararlara çevrildi. Türkiye Eğitim Derneği, haziranda okulların kapatılarak ağustosta tamamen açılmasını önerdi.
 
Prof. Necmi İlhan da riskli olmayan illerde eğitimin yüz yüze bir süre daha sürebileceğini belirtti. Türk Tabipler Birliği ise ilkokulların vaka sayısına bakılmaksızın önlemlerle açılmasını istedi.
 
Milli Eğitim Bakanlığı ise 1 Haziran'dan sonra yüz yüze eğitim için çalışmalarını sürdürüyor. Bu süreçte hem eğitim kurumları hem sağlık otoriteleri yaptıkları açıklamalarda yüz yüze eğitimin başlamasından yana olduklarını belirtiyor.
 
OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?
 
Salgın sürecinde önceliğin öğrencilerin ve velilerin sağlığı olduğuna dikkat çeken Bakan Selçuk'tan yüz yüze eğitim açıklaması geldi. Selçuk, lise ve üniversiteye hazırlık kurslarının bu süreçte açık tutulduğunu ifade ederken, okula dönüşle ilgili incelemeler sonunda bir karar verileceğini aktardı.
 
İLKOKULLAR, ORTAOKULLAR, LİSELER NE ZAMAN AÇILACAK?
 
Bu hafta yapılacak olan Bilim Kurulu Toplantısı ve Kabine Toplantısı sonucunda okulların açılış tarihi netlik kazanacak. 1 Haziran Salı günü okula dönüş kararı bu toplantılar ışığında alınacak. Önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan toplantılarda alınacak kararlar ve okulların açılış tarihi haberimizde yer alacak.
 
UZAKTAN EĞİTİM NE ZAMAN BİTECEK?
 
Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) yapılan açıklamada, ülke genelinde Kovid-19 salgın tedbirleri çerçevesindeki kademeli normalleşme kapsamında eğitimde uygulanacak kararlara ilişkin bilgilere yer verildi.
 
Buna göre, 17 Mayıs Pazartesi gününden itibaren okul öncesi eğitim kurumları, özel gereksinimli öğrencilerin özel eğitim okul ve sınıfları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile 8 ve 12'nci sınıfların destekleme ve yetiştirme ile takviye kurslarında yüz yüze eğitime geçilecek.
 
Diğer kademelerdeki resmi ve özel, örgün ve yaygın tüm eğitim ve öğretim kurumlarında, 1 Haziran Salı gününe kadar uzaktan eğitime devam edilecek.
 
Resmi ve özel tüm okul öncesi eğitim kurumları, özel gereksinimli öğrencilerin özel eğitim okul ve sınıfları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile 8 ve 12. sınıf öğrencilerinin destekleme ve yetiştirme kursları ile takviye kurslarında 17 Mayıs Pazartesi gününden itibaren yürütülecek yüz yüze eğitime, Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu'ndaki koşullara uyulması şartıyla başlanabilecek.
 
1 HAZİRAN'DA OKULLAR AÇILACAK MI?
 
1 Haziran Salı gününden itibaren yüz yüze eğitimin devamıyla ilgili karar, bu tarih öncesinde yapılacak durum değerlendirmesinin ardından kamuoyu ile paylaşılacak.
 
Tüm Gazeteler için tıklayın.


Gazete Haberleri

Prof. Dr. Güner Sönmez: Çift doz aşıdan sonra sperm sayısında ve kalitesinde artış belirlenmiş, haydi Türkiye aşıya
İstanbul'da maskelerin çıkarılacağı tarih belli oldu!
Cinsiyet değiştirmek istedi! Yoğun bakımda hayatını kaybetti
18 Haziran 2021 Cuma Bursa Ve İstanbul At Yarışı Ganyan Sonuçları!
Acun Ilıcalı'dan flaş Erkan Petekkaya kararı! Ünlü televizyoncuya ateş püskürmüştü...
İstanbul'daki meyhane önündeki 'tebliğciler' gündem oldu! Ahmet Hakan'dan dikkat çeken ifadeler
Galatasaray’da Ayrılık! Bir Devir Kapanıyor
Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Marco Silva oluyor
Gören hamile sanıyordu, karnından çıkan dehşete düşürdü: İçime nasıl sığmış, hayret ediyorum
Mehmet Ali Erbil'i suçlamıştı... Seda Sayan'dan tecavüz düzeltmesi: İftira değil yanlış açıklama
Ünlü Türk Sanat Müziği sanatçısı Umut Akyürek kaza geçirdi
Tekirdağ Çorlu'da kan donduran olay! 2 yaşındaki kızını pencereden atarak öldürdü, cinler söyledi dedi
Magazine bomba gibi düşen bir ayrılık haberi daha!
Son dakika! Bodrum’da çatışma: 1 polis memuru şehit oldu
Kanser Tedavisi Nedeniyle Kemoterapi Gören Canan Ergüder’in Son Hali Herkesin İçini Yaktı!
Erdoğan’ın Yanından Ayırmadığı İsmin Kim Olduğu Belli Oldu!
En çok diyabetlilerin yakalandığı 'kara mantar' kabusu 'epidemi' ilan ettirdi
Seda Sayan ile Mehmet Ali Erbil kavgasına Seren Serengil dahil oldu: Bu arsızların tapeleri var!
Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki rakibi belli oldu
Küçükçekmece'de kedi yediğini itiraf eden Japon vatandaşı sınır dışı edilecek
16 Haziran Çarşamba İstanbul - Saint Cloud Fransa - Elazığ - Chelmsford City At Yarışı Ganyan Sonuçları Açıklandı mı!