Gazeteler > Terör örgütü PKK'nın bomba uzmanı MİT ve TSK'nın nokta atışıyla öldürüldü

Terör örgütü PKK'nın bomba uzmanı MİT ve TSK'nın nokta atışıyla öldürüldü

30 Mart 2021 Salı 14:54

MİT'in anlık istihbarat paylaşımıyla TSK'nın gerçekleştirdiği nokta harekâtıyla terör örgütü PKK'nın bomba uzmanı 10 milyonluk kırmızı listedeki Savaş kod adlı terörist Mehmet Soysüren 3 korumasıyla birlikte öldürüldü. Teröristin ölümünü örgüt iki yıl boyunca gizledikten sonra önceki gün duyurmak zorunda kaldı.

Terör örgütü PKK'nın bomba uzmanı olan ve el yapımı patlayıcı düzenekleri hazırlayıp büyük şehirlere gönderen 10 milyonluk kırmızı listedeki Savaş kod adlı terörist Mehmet Soysüren'in 3 korumasıyla birlikte MİT'in anlık istihbarat paylaşımıyla TSK'nın gerçekleştirdiği nokta harekâtıyla öldürüldüğü belirlendi. Teröristin ölümünü örgüt iki yıl boyunca gizledikten sonra önceki gün duyurmak zorunda kaldı. 25 yıldan beri dağ kadrosunda üst düzey sorumlu olan Soysüren PKK'nın silahlı kolu HPG'nin de sözde Askeri Konsey üyesiydi.
 
Sabah'ın haberine göre, PKK'nın Kuzey Irak'taki barınma alanlarında patlayıcı ve uzaktan kumandalı bomba düzeneklerini hazırlayan terörist Mehmet Soysüren, İçişleri Bakanlığının en çok aranan azılı teröristler listesinin 10 Milyonluk Kırmızı kategorisinde aranıyordu. O teröristin 20 Mart 2019 günü Şırnak'ın Uludere İlçesinin karşısındaki Haftanin bölgesinde düzenlenen hava harekâtıyla öldürüldüğü belirlendi. Soysüren'in Pençe Kaplan harekâtının başlatılmasından sonra bizzat Murat Karayılan tarafından uzaktan kumandalı el yapımı bomba ve mayınlar hazırlaması için Suriye'den Haftanin'e gönderildiği belirlendi.
 
MİT VE TSK OPERASYONUYLA ÖLDÜRÜLDÜ
 
25 yıldan beri dağda sorumlu düzeyde yüzlerce teröriste bomba eğitimi veren, bombalı araç hazırlanması, el yapımı kumandalı bombaların imalatı ve bu bombaları şehir merkezlerine gönderen terörist Mehmet Soysüren'in son olarak Haftanin bölgesindeki Hantur Dağında korumaları Mustafa Altunterin, Hüseyin Nas ve Abdullah Asus ile birlikte yer değiştirirken MİT'in anlık sinyal takibiyle tespit edilip TSK'nın gerçekleştirdiği nokta hava harekâtıyla öldürüldüğü bildirildi.
 
9 ŞEHİDİMİZİN İNTİKAMI ALINDI
 
Terörist Mehmet Soysüren'in Pençe Kaplan kara harekâtında Haftanin Vadisinde düzenlediği uzaktan kumandalı bombalı ve mayınlı saldırılarda Piyade Teğmenler Yunus Gül, Harun Aslan, Hava Piyade Astsubay Ethem Demirci, Piyade Uzman Çavuşlar Süleyman Ural, Serdar Temelli, Ertuğrul Köse, Ömer Kâhya, Gökhan Kılınç ve Recep Yüksel şehit olmuştu.
 
Örgütte 22 yıl sorumlu düzeyde faaliyet gösterdikten sonra güvenlik güçlerine teslim olan PKK'nın sözde İstihbarat sorumlusu M.Y. de terörist Soysüren'i fotoğrafından teşhis ederek şu bilgileri verdi: "Kendisini Gara Dağında görmüştüm. Burada örgütün Özel Kuvvetler biriminin sorumlusuydu. Bu birim patlayıcı imalatıyla ilgili çalışmalar yapıyordu. Daha sonra Suriye'nin Derik kasabasında gördüm. Mehmet Soysüren TSK'nın hava operasyonunda öldürüldü. Kendisi üst düzey sorumlu biri olduğu için örgüt tarafından öldüğü açıklanmadı"
 
Tüm Gazeteler için tıklayın.


Gazeteler - Gazete Oku - Gazete Siteleri

Daha Fazlası:

Prof. Dr. Melih Aktan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
Sosyal medyadan helallik istedi, 14 gün sonra koronadan hayatını kaybetti
Son Dakika: Kadir Şeker hakkında flaş karar
Hiç ara vermeden tam 33 yıldır oruç tutuyor
Muhalefetin cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Çarpıcı yorum
Ünlü Kahin Salgının Ne Zaman Biteceğini Açıkladı!
Çocuğunun 'Tokat, çat' sözünden şüphelendi! Bakıcı şiddetini, bebek izleme kamerası ortaya çıkardı
Hastanede 3'üncü kattan düşen öğretmen öldü
Esra Erol'u çılgına çeviren olay! Kuma gitmişti şimdi de...
Yoğun bakıma kaldırılan usta oyuncu Burak Sergen'in sağlık durumu nasıl?
Rusya, 15 savaş gemisini Karadeniz'e gönderdi
Tam kapanma olacak mı? Başkan Erdoğan canlı yayında duyurdu!