Gazeteler > Rüya Tabirleri nedir? Rüya Tabirleri neye göre yapılır?

Rüya Tabirleri nedir? Rüya Tabirleri neye göre yapılır?

26 Mart 2021 Cuma 14:48

Rüya tabirleri oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. Gördüğünüz bir rüyanın ne anlama geldiğini rüya tabirlerinden faydalanarak öğrenebiliriz. Rüya tabirleri nedir?

Uykuya daldığımız anlarda görülen garip hallere kısaca rüya diyebiliriz. Bazen anlamlı bazen ise tamamen anlamsız olayların etkisinde kalabilir ve anlamlarını merak ederiz. Bu konuda, rüya tabirlerine ihtiyaç duyarız. Ancak, rüya yorumunu yapacak kişinin bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip olması gerekir.
 
Rüya, geçmişten bugüne kadar birçok araştırmaya konu olmuş, hakkında çeşitli varsayımlara ulaşılmıştır. İnsanlar üzerinde etki bırakması ise rüyanın gerçek yaşamı etkilemesine yol açmıştır. Ancak, yapılan rüya yorumları insanlar üzerinde derin etki bırakabilir. Bu nedenle, kötü rüyaların anlatılmaması daha doğru kabul edilir. 
 
Rüya Nedir?
 
Genellikle uykunun REM evresinde yaşadığımız görsel ve işitsel duygu anlarına Rüya adı verilir. Uykunun hafif ve seyrek olan kısmına ise REM uykusu denir. Bizim için önemli olan kısım budur. Çünkü, rüya bu evrede görülür. Bu evrede gördüğümüz rüyaları kötü veya iyi olarak yorumlayabiliriz. Halk arasında dahi bu konuda değişik yorumlamalar vardır. Misal, rüyada ölü görmenin diri görmek anlamı taşıdığının söylenmesi gibi...
 
Rüya hakkında farklı görüşler mevcuttur. Ünlü psikiyatrist Sigmund Freud, rüyaların bilinçaltımızın yansımaları olduğunu söyler, ancak bu düşünceye sahip olmayanlarda vardır. Onlara göre ise, rüyalar, mistik yaşantılardır ve gelecekle ilgili ipucu verirler.
 
Rüya Tabirleri Nedir?
 
Gün boyunca yorulan beden ve zihin uykuya ihtiyaç duyar. Uykuya daldığımızda ise çeşitli rüyalar görür ve etkisinde kalabiliriz. Gördüğümüz her şeyin ne anlama geldiğini merak ederiz. İşte bu noktada rüya tabirlerine ihityaç duyarız.
 
Gördüğümüz, bir hayvanın, bir çiçeğin ve ya tanıdığımız herhangi bir insanın rüya tabirlerine göre anlamı vardır. Ama, her görülen rüyayı herkes aynı yorumlamaz. Rüya tabirleri, farklı anlayış ve görüşe göre de değişkenlik gösterebilir.
 
Aynı rüyayı farklı zamanda ve farklı yerde görmek de başka bir anlam taşıyabilir. Rüyaları, rüya tabirlerine göre yorumlamak için, tarafsız olmak ve duygulara kapılmamak gerekir. 
 
Sadece kendimiz için rüya görmeyiz, bazen tanıdığımız insanlarda rüyalarımızda yer alır. Rüyada gördüğüz kişi, yer ve renk rüyayı yorumlamak için büyük önem taşır. Rüyanızda gördüğünüz durumları rüya tabirleri kitapları veya dergilerinden ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.
 
Rüya Tabirleri Neye Göre Yapılır?
 
Yaşadığımız, yaşamadığımız, tanıdığımız veya tanımadığımız herşeyi rüyada görmek mümkündür. Bu nedenle de, rüyada gördüğümüz herşeyin anlamı farklı olabilir. Mesela, tanıdığımız birini rüyamızda ağlarken gördüğümüzde bu durum farklı yorumlanır. Aynı kişiyi, rüyada gülerken görürseniz ise yine bu durumu farklı yorumlamak gerekir.
 
Görülen rüyanın tabirini öğrenmek için rüya tabirleri kitabı kullanılabilir, ancak artık internet erişiminden de bu konuda oldukça faydalı bilgiler bulabiliriz. 
 
Rüyanın, günlük hayata etkisini azaltmak gerekir. Kötü bir rüya gören bir kişinin bu durumu günlük yaşantısına yanıstmaması önemlidir. Aynı zamanda, bir öğrencinin rüyasında sınavı kazandığını görüp, sınava hiç çalışmaması da yapılmaması gerekn bir davranıştır.
 
Rüya Tabirlerini yorumlamak için ise, 2 farklı görüş ortaya çıkar. İslami kaynaklar ve psikiyatri alanında yapılan çalışmalar...
 
İslami kaynaklara göre, eğer bir rüya tabir edilecekse, öncelikle o kişinin bu işin ehli olması gerekir. Rüya üzerine iyice düşünülmeli ve hemen tabir yapılmamalıdır. Tabiri yapacak kişinin, karşısındaki insanı etkileyebileceğini düşünüp, ona göre yol izlemesi gerekir. Aynı zamanda da tabiri yapacak kişinin takva sahibi olması gerekir.
 
Psikyatri kaynaklarına göre ise rüya tabirleri, İslami kaynaklara göre farklılık gösterir. Psikyatri kaynaklarında rüyayı yorumlamak için kişinin bilinçaltı esas alınır. Rüyada görülen semboller veya herhangi birşey, kişinin bilinçaltı ile birlikte yorumlanır.
 
Rüyada görülen bir durumun farklı yorumlanması bu nedenledir. Rüyada korktuğunuz bir durum, bir başkası için güç göstergesi olabilir. Bu nedenle, rüyayı yorumlayacak kişinin, rüya sahibi hakkında oldukça fazla bilgiye sahip olması gerekir.
 
Rüya Tabirleri Doğru Çıkıyor mu?
 
Rüyada görülen herhangi bir durumu iyi veya kötü başkasına anlatmak doğru değildir. Çünkü, karşısındaki kişinin vereceği cevap, rüya sahibini oldukça fazla etkileyebilir. Kötü bir rüya gören rüya sahibi, olumsuz yorumlar karşısında derin üzüntüye kapılabilir. 
 
Günümüzde rüya tabirleri hakkında çeşitli ktap ve dergi bulunur. Ancak, burada yazanlar genellikle yorumdan ibarettir ve rüya yorumu kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Dolayısıyla, rüya tabirlerine bağlı kalıp, ona göre hareket etmek yanlış bir hareket olacaktır.
 
Rüyalar Başkasına Anlatılabilir mi?
 
Rüyaları, rüya tabirleri konusunda bilgili kişilere anlatmak daha doğru olacaktır. Her rüyanın farklı bir yorumu vardır. Bazen rüya tabirleri, kulaktan dolma bilgilerle yapılır ve bu durumun gerçekle pek alakası yoktur. 
 
Kötü veya üzücü bir rüyayı ise, bir başkasına anlatmak doğru değildir. Çünkü, verilen yanlış bilgiler insan psikolojisini bozabilir veya kişiyi derinden etkileyebilir. 
 

 

Tüm Gazeteler için tıklayın.


Etiketler:
Rüya Tabirleri Nedir? Rüya Tabirleri Neye Göre Yapılır? Rüya Tabirleri Doğru Çıkıyor mu?

Gazeteler - Gazete Oku - Gazete Siteleri

Daha Fazlası: